Први процват и узлет школствo на овим просторима доживљава у првим поратним годинама. Окосницу и стожер тог послератног школства представља владимирачка ОШ ,,Жика Поповић“ која у постојећој згради ради од 1948.године, најпре као Нижа гимназија. Становници варошице и околних села су дуги низ година ову школу називали ,,Гимназија”. До 1972. године у овој згради наставу су похађали само ученици од V до VII, односно VIII разреда. Доласком ученика млађих разреда из тзв. ,,мале школе”, њен простор је опремљен и претворен у радионицу за ОТО. На жалост многобројних ђака и становника, једна од најлепших зграда места-,,мала школа”, је изгорела у пожару 10.02.2017. године.

Рационализацијом мреже школа 1990.године ОШ ,,Вук Караџић” Белотић је припојена ОШ ,,Жика Поповић”. У њеним клупама данас, осмогодишње образовање стичу 602 ученика. Школа има 11 издвојених одељења: осморазредно у Белотићу и четвороразредна у Вукошићу, Јаловику, Каони, Крнулама, Кујавици, Лојаницама, Матијевцу, Меховинама, Пејиновићу и Скупљену.

Ученицима је обезбеђена квалитетна настава коју изводи 69 учитеља и наставника на челу са директором Станком Глигорић.

Школа негује дух толеранције и међусобног уважавања.